همایش نگار

اولین همایش ملی اسلام و ایتام

قال الّصادق (ع‌):
اِذَا بَكَي الْيَتيم‌ُ اِهتَرَّلَه‌ُ العَرش‌ُ فَيَقوُل‌ُ اللهُ تَبارَك‌َ وَ تَعَالي مَن‌ْ اَبكي عَبْدِي‌َ الَّذي سُلِبَتْه‌ُ اَبَوَيْه‌ِ في‌صِغَرِه‌؟ فَوَ عِزَّتي وَجَلالي‌... لا يَسْكُتُه‌ُعَبْدُ مُؤمِن‌ٌ اِلاَّ اَوْجَبْت‌ُ لَه‌ُ الْجَنَّة
امام صادق (ع‌) فرمودند:
هرگاه يتيم بگريد عرش الهي بلرزه درآيد و خداوند گويد چه كسي بنده مرا كه در كودكي پدر و مادرش را از دست داده گريانده است‌. قسم به عزت و جلال خودم هر كه او را آرام كند بهشت را براو واجب نمايم‌.
یتیم نوازی در اسلام از مسائلی است که مورد توجه همه اولیا و بزرگان اسلام بوده و هست.مهرورزی و یتیم نوازی در سیره پیشوایان اسلام زیاد به چشم میخورد.اسلام به این مسئله حساسیت فوق العاده ای نشان داده و آیات متعدد قرآن روش حضرات معصومین(ع)و سخنان و توصیه های ایشان دلایلی بر مدعای ما هستند.
هدف از برگزاری این همایش آشنایی هرچه بیشتر با آیات و روایات اسلامی در خصوص مسائل مربوط به ایتام و راهکارها و موانع سد راه این مسئله است لذا شایسته است از دیدگاه آکادمیکی مورد آنالیز قرار گرفته و زمینه سازمان دهی این قشر عظیم اجتماعی فراهم گردد. از کلیه اساتید دانشگاه ها، پژوهشگران، مدیران و متخصصین صنایع و دانشجویان تحصیلات تکمیلی جهت شرکت در این همایش دعوت به عمل می آید.

محورهاي همايش :
1- قرآن و ایتام
2- سیره النبی,سیره علوی و نگرش صحابه به ایتام
3- ادیان الهی و ایتام
4- ایتام در فرهنگ و تاریخ ایران,قبل و بعد از اسلام
5- ایتام از دیدگاه روانشناسی
6- نهادها,سازمانهای حقوق بشری و ایتام
7- ایتام,راه کارها و موانع
8- اسلام و حس نوع دوستی
9- اسلام,اقتصاد و ایتام
10- ایتام و فقه اسلامی

مقالات پذیرش شده جهت ارائه یا چاپ : 113 مقاله
.:: آرشیو شده توسط همایش نگار ( نرم افزار مدیریت و داوری همایش )           .:: با همکاری CNF.IR ( سرویس آرشیو همایشها )   و   BAHAMAYESH.COM ( پایگاه اطلاع رسانی همایش های کشور )